Atrakcja 1 : Gdańsk

Gdańsk, miasto z piekną i bogatą historią.

Atrakcja 2 : Europejskie Centrum Solidarności

Imponująca rdzawa bryła Europejskie Centrum Solidarności I European Solidarity Centre przypominająca kadłub statku 🚢 to ważna z perspektywy gdańskiego szlaku wolności instytucja, będąca czymś więcej niż muzeum poświęconym historii Solidarności i opozycji antykomunistycznej w Polsce i Europie ✌ To też centrum dialogu o współczesnym świecie, miejsce spotkań ludzi, którym bliskie są takie wartości, jak wolność i demokracja. To właśnie ten obiekt był sercem czerwcowych obchodów Święta Wolności i Solidarności

Atrakcja 3 : Muzeum II Wojny Światowej

Muzeum w liczbach

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku jako miejsce kultury wielu wymiarów wiedzie prym na mapie atrakcji turystycznych Gdańska. W dobie wielozadaniowości, wszechstronności oraz nowoczesności oferta Muzeum z uwagi na swoją ikoniczną, nowoczesną architekturę oraz połączenie wielu funkcji, z wystawienniczą na czele, doskonale odgrywa swoją rolę.
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku to nie tylko bastion pamięci historycznej, ale również aktywna przestrzeń publiczna, miejsce spotkań i dyskusji, która integruje społeczność.

Gdańsk
Gdańsk

Zwiedzanie Gdańska z przewodnikiem

Zapraszamy do Gdańska

Spacer najbardziej reprezentacyjnymi ulicami Gdańska przybliży skomplikowany charakter i dawną świetność nadmotławskiego miasta. Trasa prowadzi wzdłuż najbardziej znanych zabytków Gdańska: Złotej Bramy, Ratusza Głównomiejskiego, Fontanny Neptuna i wielu innych…

Muzeum II Wojny Światowej
Muzeum II Wojny Światowej

Zdecydowanie najważniejsza placówka muzealna w Trójmieście

Powstaniu Muzeum II Wojny Światowej towarzyszyła idea utworzenia instytucji, która ukazywałaby drugą wojnę światową, łącząc perspektywę polską z doświadczeniami innych narodów europejskich.
Muzeum II Wojny Światowej zostało wybudowane przy placu Władysława Bartoszewskiego, nad Motławą, blisko historycznego centrum miasta. Muzeum znajduje się w symbolicznej przestrzeni architektonicznej stanowiącej również przestrzeń pamięci — 200 metrów od historycznego budynku Poczty Polskiej w Gdańsku oraz siedem kilometrów drogą wodną od półwyspu Westerplatte, zaatakowanych we wrześniu 1939 r.

Wystawa główna Muzeum II Wojny Światowej

Sercem Muzeum jest wystawa główna, zajmująca powierzchnię niemal 5 tys. m2, co czyni ją jedną z największych wystaw prezentowanych przez muzea historyczne na świecie. Zlokalizowana jest 14 metrów pod ziemią. To opowieść o tragicznym doświadczeniu II wojny światowej, o jej genezie i skutkach, o ofiarach i sprawcach, o bohaterach i zwykłych ludziach. Ma przypominać lekcję historii, której nie wolno nam zapomnieć.
Wystawę główną tworzą trzy bloki narracyjne: „Droga do wojny”, „Groza wojny” oraz „Długi cień wojny”. Ekspozycja przedstawia polskie doświadczenie wojny, wpisane w szerszy kontekst europejski i światowy. Została podzielona na 18 sekcji tematycznych, co odzwierciedla układ sal na wystawie.

Więcej można się dowiedzieć na oficjalnej stronie muzeum II Wojny Światowej

Europejskie Centrum Solidarności
Europejskie Centrum Solidarności

POZNAJ HISTORIĘ, ZADECYDUJ O PRZYSZŁOŚCI

Celem działalności Centrum jest „upowszechnienie dziedzictwa „Solidarności” w Polsce i innych krajach oraz czynne uczestnictwo w budowie tożsamości europejskiej”.
Siedziba Centrum powstała w dzielnicy Młyniska, na obszarze Młodego Miasta przy placu Solidarności, w pobliżu Bramy nr 2 i Pomnika Poległych Stoczniowców. Obiekt zajmuje powierzchnię około jednego hektara i posiada 5 pięter. Ukończenie budowy, zaprojektowane j przez pracownię Fort z Gdańska, nastąpiło 30 sierpnia 2014.
Sercem nowej siedziby ECS jest wystawa stała, dedykowana historii Solidarności i ruchów opozycyjnych, które doprowadziły do przemian demokratycznych w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Wystawa zajmuje powierzchnię blisko trzech tysięcy metrów kw. pierwszego i drugiego piętra.
Do prezentacji wykorzystane są tradycyjne metody ekspozycyjne, ale i najnowsze rozwiązania technologiczne. Zwiedzający obejrzą eksponaty historyczne, mają także dostęp do projekcji przestrzennych i elektronicznych, gdzie zgromadzone są fotografie, filmowe materiały archiwalne, dokumenty, mapy, biogramy, kalendaria, wycinki prasowe…
Oprócz wystawy stałej w siedzibie Centrum mieści się m.in. archiwum, biblioteka, mediateka, sala wielofunkcyjna. Na parterze budynku, swobodnie dostępnym, znajdzie się całoroczny ogród oraz księgarnia, sklep z pamiątkami i kawiarnia. Oprócz Europejskiego Centrum Solidarności w budynku siedziby mają także organizacje pozarządowe.

Wszystkiego, przed zwiedzeniem Europejskiego Centrum Solidarnosci możesz się dowiedzieć na ich stronie

A tu możesz nawet pospacerować po ECS 🙂

Patroni medialni